اسراب

۳ مطلب در خرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است

مزمزه کلمات

کتاب یک موجود زنده است. موجودی که دشمنان خیلی زیادی دارد، مظلوم است و دوستانش نمی‌توانند کاری برایش بکنند. باور کنید کتاب در جامعه‌ی ما دشمنانی دارد که برای از میان بردنش نقشه می‌ریزند و گام‌به‌گام جلو می‌آیند. از نمایشگاه کتاب گرفته تا انواع رسانه‌های تصویری و ناشرین کتاب‌های زرد و مسئولین فرهنگی همه و همه دست‌به‌دست هم دادند تا ما را از لذت بهره‌بردن از باسابقه‌ترین رسانه‌ی بشری محروم کنند. حسام‌الدین مطهری در مزمزه‌ی کلماتش  سعی در یافتن راه‌حل‌هایی دارد که بتواند سربازی در جبهه کتاب باشد. شاید تماشای این اثر جنگی برای شما هم جذاب باشید و شاید اصلاً شما هم از همسنگران او به شمار آیید اگر از کتابش خوشتان بیاید و بخواهید از فردا کاری برای کتاب بکنید!!!

  • محمد حسین مرادی

نام آندلس برای ما بیگانه نیست. تمدنی اسلامی در دل اسپانیای کنونی با همه‌ی پیشرفت‌‌هایش در نجوم و کشتیرانی و شهرداری و علومی نظیر فقه و فلسفه. تمدنی که نقش عظیمی در گسترش علوم در غرب دارد و تمدنی که از دل آن از یک‌طرف، بناهای عظیم به‌جا مانده است و از طرف دیگر میراث علمی عظیم. شاید پیداکردن یک کتاب جمع‌وجور برای آشنایی بیشتر با این تمدن کار آسانی نباشد اما عبدالواحد ذنون طه که یک آندلس شناس به معنای واقعی است، مجموعه مقالاتی را در کتابش گردآوری کرده که مطالعه آن‌ها خالی از لطف نیست. نثر کتاب چندان جذاب و گیرا نیست  و کتاب اثری پژوهشی به شمار می‌آید اما از خلل آن‌ها اطلاعات جالبی به‌دست می‌آید که برای آشنایی اجمالی با آندلس مفید است.

 

  • محمد حسین مرادی

حاشیه بر کتاب

شاید شما هم شنیده باشید که سرانه‌ی مطالعه‌ی ما ایرانی‌ها هجده دقیقه است ولی خارجی‌ها خوره‌ی کتابند. شاید شما هم شنیده باشید که هنوز هم در جهان مطالعه‌ از روی تبلت و رایانه نتوانسته جای مطالعه‌ی کتاب را بگیرد. شاید اگر بچه‌ی تهران نباشید، شما هم خیلی برای پیدا کردن کتاب مورد علاقه‌تان از این در به آن در زده‌اید. و خلاصه شاید شما هم جزو معدود افرادی باشید که با کتاب قهر نکردید و دوست دارید خیلی از اطرفیانتان را با کتاب آشتی بدهید. حسام‌الدین مطهری که هم در امر کتاب یک متخصّص تجربیه و هم دغدغه کتاب را داره، در حاشیه‌ای که بر کتاب زده سعی کرده تا شما را با راهکارها و معضلات پدیده‌ی مغفولی به‌نام کتاب آشنا کند تا روزی برسد که قید تلویزیون و اینترنت را بزنیم و کتاب بخوانیم.!!!

  • محمد حسین مرادی